Sæt et vinderhold

Livet er en omskiftelig størrelse og gang på gang kan ens forventninger blive gjort til skamme. Med andre ord vi ved ikke hvad der sker i dag eller i morgen. Men det skal ikke være en undskyldning for ikke at prøve på at forberede sig.

Derfor var jeg forbi et arrangement som fagforeningen Lederne afholdt på Skejby sygehus. Konferencen hed Sæt et Vinderhold. Asger Fredslund, tidligere Sirius og FN soldat, talte om teamwork og Peter Bredsdorff-Larsen, Træner i Kolding IF og assistent til Ulrik Wilbek på landsholdet, talte om at få samarbejdet til at funkle.

Asger talte især om high performance teams og hvilke aspekter, der lå til grund for at man kunne skabe high performance teams. Et af de vigtigst aspekter er tillid. Han nævnte fire elementer, der er med til at opbygge eller nedbryde tillid: åbenhed, accept, pålidelighed og ærlighed.

Når tillid kobles sammen med at gruppen har et klart fælles mål, så opnår man et high performance team. Som en lille krølle kan nævnes, at de skandinaviske lande scorer meget højt på tillid til hinanden. I Danmark er det 78%, der siger de har tillid til deres medmennesker. Til sammenligning er det 31% i USA.

Peter talte meget om virkelighed, og at der ingen virkelig virkelighed er. At vi som mennesker er fulde af antagelser, billeder og forventinger, som ikke er nøjagtigt de samme, som personen lige ved siden af.

Peter talte også meget om en ting, som vi prøver at praktisere her hos Klean. Nemlig at det er meget bedre at fokusere og blive bedre til det, man allerede er god til, end at bruge en masse resourcer på at blive bedre til noget, man ikke er god til.

Hos Klean arbejder vi meget med agile metoder, specielt Scrum. Også i Scrum taler man om high performance teams, ja faktisk er det en af præmisserne for Scrum.
Når det er sagt, er min erfaring, at du kan vælge hvilken som helst metode og få et high performance team. Det handler om kultur. Naturligvis kan du sætte rammerne for dette team, så det bliver nemmere eller svære for teamet at yde deres bedste. 
Det er derfor vi bruger agile metoder, da vi mener, det er de nogle af de bedste rammer, man kan have.

Men konklusionen er at uanset metode, hvis dit team ikke har klare, fælles mål, tillid til hinanden og bliver sat til at lave det, de er bedst til, ja så bliver dit team aldrig high performance.

 
 
 

Skriv din kommentar...

Kommentar:

Navn:

E-mail:

Hjemmeside:

1. Tryk Preview for at gennemse din kommentar.
2. Tryk herefter Gem for at publicere den.