Forside » Klean weblog - om bedre websites » Gammel dreng i klassen. Andreas Johannsen er nu en del af Klean

Gammel dreng i klassen. Andreas Johannsen er nu en del af Klean

Det er ikke til at komme uden om sociale medier, når man diskuterer fremtidens websites. Derfor er vi glade for, at Andreas Johannsen skifter fra jobbet som administrerende direktør hos Socialsquare og bliver partner i Klean.

Det er ikke til at komme uden om sociale medier, når man diskuterer fremtidens websites.

Derfor er vi glade for, at Andreas Johannsen skifter fra jobbet som administrerende direktør hos Socialsquare og bliver partner i Klean.

Andreas er af mange velkendt som medstifter af CMS-virksomheden Synkron tilbage i 1997, og efter tiden hos Synkron har han været rådgiver om sociale medier, strategisk webkommunikation og forretningsudvikling.

Som rådgiver har han været partner i de to mest synlige danske virksomheder indenfor sociale medier, Wemind og Socialsquare.

De, der tidligere har arbejdet sammen med Andreas, kender ham som en uhyre kompetent, venlig og behagelig samarbejdspartner.

Hos Klean får han særligt ansvar for at skabe sammenhæng mellem sociale medier og det almindelige website. Det sker med udgangspunkt i forretningsudvikling og passer godt ind i tidsbilledet. Sociale medier er nået over kravlestadiet og bliver stadigt vigtigere i mange situationer - både krisestyring, daglig kommunikation med omverdenen, som hjælp til support og almindelig kundepleje.

I tidens løb har Andreas arbejdet for kunder som Danske Bank, Bayer, DBU, Udenrigsministeriet, Egmont, Århus Kommunes Biblioteker, Rockwool, Dansk Røde Kors, Aarhus Universitet, Forbrugerstyrelsen, DR, HK, Statens Museum for Kunst med flere.

Andreas er censor og medlem af advisory board for Interaktivt Design på Mediehøjskolen.

 
 
 

Kommentarer: 1

Wauv, tillykke til både Klean og Andreas!

Det lyder som et match med stort potentiale :-)

Skrevet af Søren Sprogø 2. august, 2010 kl. 12:40

Skriv din kommentar...

Kommentar:

Navn:

E-mail:

Hjemmeside:

1. Tryk Preview for at gennemse din kommentar.
2. Tryk herefter Gem for at publicere den.