Forside » Klean weblog - om bedre websites » Frokost med Stefan Andreasen, Kapow

Frokost med Stefan Andreasen, Kapow

Techsnak og en boganbefaling. Vi mødtes med Kapow Technologies.

Innovation Center Denmark havde i dag sat os stævne med Stefan Andreasen fra Kapow Technologies til en gang frokost. Ud over hygge og visitkortudveksling var der tre take aways fra denne frokost:

Frokost med Stefan Andreasen fra Kapow Technologies

1. En god snak om datakonvertering. Kapows software er i stand til at lave et struktureret udtræk af indhold gennem frontenden på et website. Det kan bruges til rigtigt mange ting lige fra konvertering i forbindelse med relaunches til at skabe grundlag for noget seriøs datamining.

2. Endnu et dansk "take" på det at overhovedet at drive forretning i/fra og bo i nærheden af Silicon Valley.

3. En boganbefaling: Crossing the Chasm. Som konkret handler om at rulle sin virksomhed ud på nye markeder, men som også, som en del af det, anviser nogle konkrete måder i det hele taget at tænke på sin virksomhed på = simpelthen se den fra nye vinkler. Og dét kan jo aldrig være usundt.

Kapow er i øvrigt sponsor til JBoye09 i Århus til november.

 
 
 

Skriv din kommentar...

Kommentar:

Navn:

E-mail:

Hjemmeside:

1. Tryk Preview for at gennemse din kommentar.
2. Tryk herefter Gem for at publicere den.